Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Makemake

Uznání ilustrace: Alex H. Parker (Southwest Research Institute)

Druhá nejjasnější trpaličí planeta v Kuiperově pásu Makemake má měsíc. Měsíc u Makemake má označení MK2 a od svého povrchu černého jako uhlí odráží sluneční světlo asi 1300 krát slabší, než jeho mateřské těleso. Přesto byl odhalen při pozorováních Hubblovým kosmickým dalekohledem, který měl za cíl pátrat po slabých průvodcích stejnou technikou, jaká byla použita při hledání malých měsíců Pluta. Stejně jako u Pluta a jeho měsíců, další pozorování Makemake s měsícem umožní změřit hmotnost a hustotu soustavy a dále rozvine pochopení těchto vzdálených světů. Na umělecké představě je vidět relativní velikost a kontrast obou těles při pohledu zpět z kosmické lodi ke slaboučkému Slunci v Mléčné dráze, kde je vidět 160 km velký měsíc MK2 a Makemake o průměru 1400 km. Slunce je od Makemake více než 50 krát dále, než je vzdáleno od planety Země.

Štítky: Kuiper belt, MakeMake, Dwarf planet, Měsíc


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Španělsko, Galicie

Fotografováno od větrných elektráren poblíž obce A Fonsagrada. Trochu těžkopádná práce s rawem.

Další informace »