Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přiblížení Marsu 2016

Video Credit & Copyright: Jesús Santos Garzás

Kdy se Mars jeví největší? Tehdy, když Země prochází kolem Marsu na oběžné dráze kolem Slunce a na krátkou dobu vzniká vzniká seřazení Slunce - Země - Mars zvané opozice. Na tomto videu je vidět opozice Marsu, která už letos nastala. Všechny snímky byly pořízeny ze Země malým dalekohledem. Mars ve skutečnosti mění svoji velikost plynule, skoky po měsíci jsou důsledkem editace. V prvním měsíci na videu, v březnu, byla Země od Marsu poměrně daleko a pohled byl poněkud ze strany, takže se Mars jevil menší a nikoliv v plné fázi (dorůstající, vypouklý). Jak postupovaly další měsíce, tak se Mars jevil stále větší a úplnější. Dnem opozice, kdy Země a Mars byly k sobě nejblíže, byl 22. květen. V červnu Země prošla kolem Marsu a část strany Marsu se začala jevit zastíněná. Mars se nyní v roce 2016 bude zdát stále menší a menší. I když se budete na Mars dívat ze Země po celé její dráze, tak Mars nikdy neuvidíte ve fázi srpku.

Všechno o APODu: Prezentace z nedávné konference

Štítky: Mars, Země, Opposition, Video


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »