Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přiblížení Marsu 2016

Video Credit & Copyright: Jesús Santos Garzás

Kdy se Mars jeví největší? Tehdy, když Země prochází kolem Marsu na oběžné dráze kolem Slunce a na krátkou dobu vzniká vzniká seřazení Slunce - Země - Mars zvané opozice. Na tomto videu je vidět opozice Marsu, která už letos nastala. Všechny snímky byly pořízeny ze Země malým dalekohledem. Mars ve skutečnosti mění svoji velikost plynule, skoky po měsíci jsou důsledkem editace. V prvním měsíci na videu, v březnu, byla Země od Marsu poměrně daleko a pohled byl poněkud ze strany, takže se Mars jevil menší a nikoliv v plné fázi (dorůstající, vypouklý). Jak postupovaly další měsíce, tak se Mars jevil stále větší a úplnější. Dnem opozice, kdy Země a Mars byly k sobě nejblíže, byl 22. květen. V červnu Země prošla kolem Marsu a část strany Marsu se začala jevit zastíněná. Mars se nyní v roce 2016 bude zdát stále menší a menší. I když se budete na Mars dívat ze Země po celé její dráze, tak Mars nikdy neuvidíte ve fázi srpku.

Všechno o APODu: Prezentace z nedávné konference

Štítky: Mars, Země, Opposition, Video


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »