Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úhlové změny Marsu

Uznání a copyright: Richard Bosman

Vypadá Mars vždycky stejně? Ne. Země i Mars obíhají kolem Slunce, takže se zdánlivá úhlová velikost Marsu při pohledu ze Země mění. Na obrázku nahoře z města Enschede v Holandsku je Mars v letech 2007 a 2008 zachycen na 30 jednotlivých snímcích vždycky při stejném zvětšení. Když jsou Země a Mars na opačné straně od Slunce, tak se Mars jeví relativně nejmenší. A opačně, když je Země a Mars blízko sebe, tak se Mars jeví velký a jasný. Největší Mars v nedávné historii byl vidět při opozici v srpnu roku 2003. Jelikož je Mars vždycky od Slunce vzdálenější než Země, tak nikdy pozemšťanům neukazuje fázi srpku. Na snímcích nahoře je také vidět severní polární čepička na Marsu, tmavá a světlá půda a na počátečních snímcích globální prachová bouře. Příští opozice, kdy Země opět projde v blízkosti Marsu, nastane počátkem roku 2010.

Štítky: Mars, Angular size, Barsoom


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »