Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy nad Mount Shasta

Uznání a copyright: Brad Goldpaint (Goldpaint Photography)

Odkud přicházejí všechny ty meteory? Co se týká směru na obloze, tak odpovědí je souhvězdí Perseus. To je důvodem, proč se meteorickému roji, který vyvrcholí v průběhu tohoto týdne říká Perseidy, tedy meteory které se zdají vylétat z radiantu v Perseu. Co se mateřského tělesa týče, tak trosky velikosti zrnek prachu, které činí Perseidy, pocházejí z komety Swift-Tuttle. Tato kometa sleduje dobře definovanou dráhu kolem Slunce a její část se přibližuje k Zemi v místě, které se promítá do Persea. Když proto Země protíná její dráhu, tak se radiant těchto padajících trosek jeví být v Perseu. Na kompozitním obrázku je zde vidět přes 60 meteorů z meteorického roje Perseid z minulého roku, mnoho z nich jasných, které prolétají nad Mount Shasta v Kalifornii v USA. Letošní Perseidy slibují být nejlepším meteorickým rojem roku.

Transparentní věda: Prohlédněte si 1300+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Radiant


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »