Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy nad Mount Shasta

Uznání a copyright: Brad Goldpaint (Goldpaint Photography)

Odkud přicházejí všechny ty meteory? Co se týká směru na obloze, tak odpovědí je souhvězdí Perseus. To je důvodem, proč se meteorickému roji, který vyvrcholí v průběhu tohoto týdne říká Perseidy, tedy meteory které se zdají vylétat z radiantu v Perseu. Co se mateřského tělesa týče, tak trosky velikosti zrnek prachu, které činí Perseidy, pocházejí z komety Swift-Tuttle. Tato kometa sleduje dobře definovanou dráhu kolem Slunce a její část se přibližuje k Zemi v místě, které se promítá do Persea. Když proto Země protíná její dráhu, tak se radiant těchto padajících trosek jeví být v Perseu. Na kompozitním obrázku je zde vidět přes 60 meteorů z meteorického roje Perseid z minulého roku, mnoho z nich jasných, které prolétají nad Mount Shasta v Kalifornii v USA. Letošní Perseidy slibují být nejlepším meteorickým rojem roku.

Transparentní věda: Prohlédněte si 1300+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Radiant


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »