Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá rudá skvrna severoseverní mírné zóny

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Gerald Eichstadt, Damian Peach

Kosmická sonda Juno 11. července zase jednou prosvištěla kolem turbulentních vrcholků mračen Jupiteru. Jedenácté těsné přiblížení přivedlo sondu Juno při průchodu perijovem na vzdálenost 3500 kilometrů od největší planetární atmosféry Sluneční soustavy. Stále se otáčející kamera JunoCam mohla poblíž perijova zaznamenat nádherný jasný pohled na jeden z charakteristických vírů na Jupiteru. Anticyklonální bouřkový systém měří asi 8000 kilometrů a v Jupiterově severoseverní mírné zóně byl poprvé spatřen v letech 1990-tých. Má zhruba poloviční velikost, než starší a známější Jupiterova anticyklona Velká rudá skvrna, ale je jen o něco menší, než planeta Země. Ohromný bouřkový systém se občas zbarvuje do červena a pěkně se nazývá malá rudá skvrna severoseverní mírné zóny.

Štítky: Jupiter, Juno, Nntz-lrs, Perijovum


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »