Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitace se kření

Uznání: X-ray - NASA / CXC / J. Irwin et al. ; Optical - NASA/STScI

Obecná teorie relativity, kterou Albert Einstein publikoval před 100 lety, předpověděla jev gravitační čočky. A to je to, co těmto vzdáleným galaxiím dává při pohledu prostřednictvím rentgenových a optických dat z kosmických dalekohledů Chandra a Hubble, tak rozmarný vzhled. Dvě velké galaxie ze skupiny nazývané skupina galaxií kočky Šklíby jsou velké eliptické galaxie sugestivně zarámované oblouky. Tyto oblouky jsou optickými obrazy vzdálených galaxií pozadí zobrazených gravitační čočkou celkově rozložené gravitační hmotnosti skupiny v popředí. Gravitační hmotnosti pochopitelně dominuje temná hmota. Dvě velké eliptické "oči" představují dva nejjasnější členy jejich vlastních skupin galaxií, které se slučují. Relativní rychlost slučování, či srážky, je 1350 kilometrů za sekundu a přitom se zahřívá plyn na teploty miliónů stupňů a vytváří rentgenové záření, které je vidět v purpurové barvě. Ještě něco víc o slučovaných skupinách galaxií? Skupina kočky Šklíby se kření v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ve vzdálenosti asi 4,6 miliardy světelných let.

Štítky: Kupa galaxií, Obecná relativita, Gravitační čočky


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »