Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitace se kření

Uznání: X-ray - NASA / CXC / J. Irwin et al. ; Optical - NASA/STScI

Obecná teorie relativity, kterou Albert Einstein publikoval před 100 lety, předpověděla jev gravitační čočky. A to je to, co těmto vzdáleným galaxiím dává při pohledu prostřednictvím rentgenových a optických dat z kosmických dalekohledů Chandra a Hubble, tak rozmarný vzhled. Dvě velké galaxie ze skupiny nazývané skupina galaxií kočky Šklíby jsou velké eliptické galaxie sugestivně zarámované oblouky. Tyto oblouky jsou optickými obrazy vzdálených galaxií pozadí zobrazených gravitační čočkou celkově rozložené gravitační hmotnosti skupiny v popředí. Gravitační hmotnosti pochopitelně dominuje temná hmota. Dvě velké eliptické "oči" představují dva nejjasnější členy jejich vlastních skupin galaxií, které se slučují. Relativní rychlost slučování, či srážky, je 1350 kilometrů za sekundu a přitom se zahřívá plyn na teploty miliónů stupňů a vytváří rentgenové záření, které je vidět v purpurové barvě. Ještě něco víc o slučovaných skupinách galaxií? Skupina kočky Šklíby se kření v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ve vzdálenosti asi 4,6 miliardy světelných let.

Štítky: Kupa galaxií, Obecná relativita, Gravitační čočky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »