Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitace se kření

Uznání: X-ray - NASA / CXC / J. Irwin et al. ; Optical - NASA/STScI

Obecná teorie relativity, kterou Albert Einstein publikoval před 100 lety, předpověděla jev gravitační čočky. A to je to, co těmto vzdáleným galaxiím dává při pohledu prostřednictvím rentgenových a optických dat z kosmických dalekohledů Chandra a Hubble, tak rozmarný vzhled. Dvě velké galaxie ze skupiny nazývané skupina galaxií kočky Šklíby jsou velké eliptické galaxie sugestivně zarámované oblouky. Tyto oblouky jsou optickými obrazy vzdálených galaxií pozadí zobrazených gravitační čočkou celkově rozložené gravitační hmotnosti skupiny v popředí. Gravitační hmotnosti pochopitelně dominuje temná hmota. Dvě velké eliptické "oči" představují dva nejjasnější členy jejich vlastních skupin galaxií, které se slučují. Relativní rychlost slučování, či srážky, je 1350 kilometrů za sekundu a přitom se zahřívá plyn na teploty miliónů stupňů a vytváří rentgenové záření, které je vidět v purpurové barvě. Ještě něco víc o slučovaných skupinách galaxií? Skupina kočky Šklíby se kření v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ve vzdálenosti asi 4,6 miliardy světelných let.

Štítky: Kupa galaxií, Obecná relativita, Gravitační čočky


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »