Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a vybuchující meteor

Uznání a copyright: André van der Hoeven

Příští víkend vyvrcholí meteorický roj Perseid. Oblohou budou přelétat zrnka ledových hornin, které se při vstupu do zemské atmosféry vypařují. Ta zrnka odhodila kometa Swift-Tuttle. Perseidy jsou důsledkem každoročního překračování dráhy komety Swift-Tuttle Zemí a zpravidla se jedná o nejaktivnější meteorický roj roku. I když je obtížné předpovědět úroveň aktivity jakéhokoliv meteorického roje, tak pozorovatel by mohl na tmavé čisté obloze uvidět meteor každou minutu. Letošní Perseidy vyvrcholí asi týden po úplňku, takže některé slabé meteory se ztratí v Měsícem přezářené obloze. Meteorické roje je obecně nejlépe pozorovat v pohodlné poloze daleko od světel. Na obrázku zde vidíte Perseidu, která byla zachycena při výbuchu v roce 2015 nad Rakouskem vedle centrálního pásu naší Galaxie Mléčné dráhy.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo Twitter.

Štítky: Perseidy, Mléčná dráha, Explodující meteor


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »