Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a vybuchující meteor

Uznání a copyright: André van der Hoeven

Příští víkend vyvrcholí meteorický roj Perseid. Oblohou budou přelétat zrnka ledových hornin, které se při vstupu do zemské atmosféry vypařují. Ta zrnka odhodila kometa Swift-Tuttle. Perseidy jsou důsledkem každoročního překračování dráhy komety Swift-Tuttle Zemí a zpravidla se jedná o nejaktivnější meteorický roj roku. I když je obtížné předpovědět úroveň aktivity jakéhokoliv meteorického roje, tak pozorovatel by mohl na tmavé čisté obloze uvidět meteor každou minutu. Letošní Perseidy vyvrcholí asi týden po úplňku, takže některé slabé meteory se ztratí v Měsícem přezářené obloze. Meteorické roje je obecně nejlépe pozorovat v pohodlné poloze daleko od světel. Na obrázku zde vidíte Perseidu, která byla zachycena při výbuchu v roce 2015 nad Rakouskem vedle centrálního pásu naší Galaxie Mléčné dráhy.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo Twitter.

Štítky: Perseidy, Mléčná dráha, Explodující meteor


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »