Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a vybuchující meteor

Uznání a copyright: André van der Hoeven

Příští víkend vyvrcholí meteorický roj Perseid. Oblohou budou přelétat zrnka ledových hornin, které se při vstupu do zemské atmosféry vypařují. Ta zrnka odhodila kometa Swift-Tuttle. Perseidy jsou důsledkem každoročního překračování dráhy komety Swift-Tuttle Zemí a zpravidla se jedná o nejaktivnější meteorický roj roku. I když je obtížné předpovědět úroveň aktivity jakéhokoliv meteorického roje, tak pozorovatel by mohl na tmavé čisté obloze uvidět meteor každou minutu. Letošní Perseidy vyvrcholí asi týden po úplňku, takže některé slabé meteory se ztratí v Měsícem přezářené obloze. Meteorické roje je obecně nejlépe pozorovat v pohodlné poloze daleko od světel. Na obrázku zde vidíte Perseidu, která byla zachycena při výbuchu v roce 2015 nad Rakouskem vedle centrálního pásu naší Galaxie Mléčné dráhy.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo Twitter.

Štítky: Perseidy, Mléčná dráha, Explodující meteor


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »