Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1512: Vnitřní prstenec

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope

Většina galaxií nemá žádné prstence, proč má tato galaxie dva? Jasný pás u středu NGC 1512, který obklopuje střed galaxie a jasně září nedávno vzniklými hvězdami, je jaderný prstenec. Většina hvězd a souvisejícího plynu a prachu ovšem obíhá střed galaxie v mnohem vzdálenějším prstenci, který je zde vidět u okraje snímku. Tento prstenec se neintuitivně jmenuje vnitřní prstenec. Když se podíváte podrobněji, tak uvidíte, že tento vnitřní prstenec spojuje konce difúzní centrální příčky, která vodorovně probíhá galaxií. Uvažuje se, že tyto prstencovité struktury jsou způsobovány vlastními asymetriemi NGC 1512 v procesu prodlužování zvaném sekulární evoluce. Gravitace galaktických asymetrií, včetně příčky z hvězd, způsobuje, že plyn a prach padá z vnitřního prstence do jaderného prstence a zvyšuje četnost vznikání hvězd v tomto prstenci. Některé spirální galaxie mají také třetí, vnější prstenec, který galaxii obepíná v ještě větší vzdálenosti.

Ode dneška za dva týdny: Úplné zatmění Slunce v Americe.

Štítky: Ngc 1512, Spirální galaxie, Vnitřní prstenec


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »