Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1512: Vnitřní prstenec

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope

Většina galaxií nemá žádné prstence, proč má tato galaxie dva? Jasný pás u středu NGC 1512, který obklopuje střed galaxie a jasně září nedávno vzniklými hvězdami, je jaderný prstenec. Většina hvězd a souvisejícího plynu a prachu ovšem obíhá střed galaxie v mnohem vzdálenějším prstenci, který je zde vidět u okraje snímku. Tento prstenec se neintuitivně jmenuje vnitřní prstenec. Když se podíváte podrobněji, tak uvidíte, že tento vnitřní prstenec spojuje konce difúzní centrální příčky, která vodorovně probíhá galaxií. Uvažuje se, že tyto prstencovité struktury jsou způsobovány vlastními asymetriemi NGC 1512 v procesu prodlužování zvaném sekulární evoluce. Gravitace galaktických asymetrií, včetně příčky z hvězd, způsobuje, že plyn a prach padá z vnitřního prstence do jaderného prstence a zvyšuje četnost vznikání hvězd v tomto prstenci. Některé spirální galaxie mají také třetí, vnější prstenec, který galaxii obepíná v ještě větší vzdálenosti.

Ode dneška za dva týdny: Úplné zatmění Slunce v Americe.

Štítky: Ngc 1512, Spirální galaxie, Vnitřní prstenec


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »