Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hustotní vlny v Saturnových prstencích z Cassini

Uznání a license: NASA/JPL/SSI; Digital Composite : Emily Lakdawalla (Planetary Society)

Čím jsou způsobovány tyto vzory v Saturnových prstencích? Kosmická sonda Cassini, která brzy zakončí své třináctileté obíhání kolem Saturnu, odeslala další nádherný snímek rozsáhlého systému Saturnových prstenců s dosud nevídanými podrobnostmi. Fyzikálním příčinám některých struktur v prstencích není vždy dobře rozumět. Příčinou krásného geometrického typu těchto prstencových struktur, které zde v prstencích Saturnu vidíte, jsou ovšem jistě hustotní vlny. Malý měsíc systematicky ruší oběžné dráhy částic v prstenci, které obíhají Saturn v poněkud jiných vzdálenostech a vyvolávají varhánky hustotních vln. Vpravo dole je na snímku vidět ohybová vlna, vertikální vlna částic prstence, kterou také svojí gravitací způsobuje nedaleký měsíček. Závěrečné oběhy Cassini umožňují sérii nových vědeckých měření a snímkování největší soustavy prstenců ve Sluneční soustavě.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Saturn's rings, Density waves, Cassini


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »