Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hustotní vlny v Saturnových prstencích z Cassini

Uznání a license: NASA/JPL/SSI; Digital Composite : Emily Lakdawalla (Planetary Society)

Čím jsou způsobovány tyto vzory v Saturnových prstencích? Kosmická sonda Cassini, která brzy zakončí své třináctileté obíhání kolem Saturnu, odeslala další nádherný snímek rozsáhlého systému Saturnových prstenců s dosud nevídanými podrobnostmi. Fyzikálním příčinám některých struktur v prstencích není vždy dobře rozumět. Příčinou krásného geometrického typu těchto prstencových struktur, které zde v prstencích Saturnu vidíte, jsou ovšem jistě hustotní vlny. Malý měsíc systematicky ruší oběžné dráhy částic v prstenci, které obíhají Saturn v poněkud jiných vzdálenostech a vyvolávají varhánky hustotních vln. Vpravo dole je na snímku vidět ohybová vlna, vertikální vlna částic prstence, kterou také svojí gravitací způsobuje nedaleký měsíček. Závěrečné oběhy Cassini umožňují sérii nových vědeckých měření a snímkování největší soustavy prstenců ve Sluneční soustavě.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Saturn's rings, Density waves, Cassini


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »