Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hustotní vlny v Saturnových prstencích z Cassini

Uznání a license: NASA/JPL/SSI; Digital Composite : Emily Lakdawalla (Planetary Society)

Čím jsou způsobovány tyto vzory v Saturnových prstencích? Kosmická sonda Cassini, která brzy zakončí své třináctileté obíhání kolem Saturnu, odeslala další nádherný snímek rozsáhlého systému Saturnových prstenců s dosud nevídanými podrobnostmi. Fyzikálním příčinám některých struktur v prstencích není vždy dobře rozumět. Příčinou krásného geometrického typu těchto prstencových struktur, které zde v prstencích Saturnu vidíte, jsou ovšem jistě hustotní vlny. Malý měsíc systematicky ruší oběžné dráhy částic v prstenci, které obíhají Saturn v poněkud jiných vzdálenostech a vyvolávají varhánky hustotních vln. Vpravo dole je na snímku vidět ohybová vlna, vertikální vlna částic prstence, kterou také svojí gravitací způsobuje nedaleký měsíček. Závěrečné oběhy Cassini umožňují sérii nových vědeckých měření a snímkování největší soustavy prstenců ve Sluneční soustavě.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Saturn's rings, Density waves, Cassini


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »