Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpnové zatmění Měsíce

Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Na této ostré kompozici s vysokým dynamickým rozsahem je srpnový úplněk. Snímek byl pořízen 8. srpna před východem Slunce ze Sydney v Austrálii, jih je nahoře a vlevo je vidět tmavý, umbrální stín Země poblíž maximální fáze tohoto částečného zatmění. Tento úplněk zahájil sezónu zatmění a tentokrát byl jeho průchod okrajem zemského stínu vidět z východní polokoule. Na řadě je tolik očekávané úplné zatmění Slunce 21. srpna. Dráha novu bude procházet Severní Amerikou a úzký pás úplného zatmění poběží od pobřeží k pobřeží přes celé Spojené Státy.

Štítky: Partial lunar eclipse, Úplněk


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »