Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V prstencích Saturnu jsou znovu paprsky

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje záhadné paprsky v prstencích Saturnu? Na snímku nahoře jsou vidět jako duchovité paprsky, poprvé objevené kosmickou sondou Voyager, která kolem Saturnu prolétla počátkem desetiletí 1980. Jejich existence se nečekala. Je zvláštní, že paprsky byly častěji pozorovány, když Saturnovy prstence mířily skoro ke Slunci a na prvních snímcích družice Saturnu Cassini nápadně chyběly. Analýza snímků z archivu Voyageru vedla k závěru, že tyto přechodné paprsky, které mohou vznikat a rozpadat se během několika hodin, se skládají z elektricky nabitých vrstev malých prachových částic. Mezi hypotézy vzniku paprsků patří dopady malých meteorů a paprsky elektronů z blýskání v Saturnově atmosféře, které zasahují i prstence. Jak se Saturn blíží k rovnodennosti, tak se záběry s paprsky jako je ten nahoře stávají běžnější, což planetárním vědcům poskytuje čerstvé snímky a údaje pro testování hypotéz.

Štítky: Saturn, Saturn's rings, Spokes


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »