Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Pelikán podrobně

Uznání a copyright: Sara Wager

Ten výrazný emisní hřeben, na který se díváte, má označení IC 5067. Je částí větší emisní oblasti zřetelného tvaru, měří asi 10 světelných let a sleduje křivku hlavy a krku kosmického pelikána a tak se nazývá mlhovina Pelikán. Ty fantastické temné tvary jsou mraky chladného plynu a prachu opracované energetickým zářením z mladých, žhavých, hmotných hvězd. Ze špičky dlouhého, tmavého úponku vlevo od středu se objevuje dvoji výtrysků, což je výmluvné znamení zanořené protohvězdy katalogizované jako Herbig-Harova hvězda 555 (HH 555). V zorném poli se nacházejí i další Herbig-Harovy objekty a ukazují na přítomnost dalších protohvězd. Mlhovina Pelikán, neboli IC 5070, je asi 2000 světelných let daleko. Najdete ji severovýchodně od jasné hvězdy Deneb ve vysokoletícím souhvězdí Labutě (Cygnus).

Štítky: Ic5067, Mlhovina Pelikán, Ic5070, Star-formation, Herbig haro, Hh555


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Španělsko, Galicie

Fotografováno od větrných elektráren poblíž obce A Fonsagrada. Trochu těžkopádná práce s rawem.

Další informace »