Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida u moře

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Po západu Měsíce 12. srpna padalo nad mořem zrníčko kosmického písku a jeho krátký záblesk byl součástí každoročního meteorického roje Perseid. Perseida vznikne tak, že Země zamete zrnko prachu na dráze periodické komety Swift-Tuttle. Kometární trosky vnikají do atmosféry rychlostí téměř 60 kilometrů za sekundu a ve výšchách kolem 100 kilometrů se rychle vypařují. Perseidy jsou často jasné a barevné, jako tato zachycená v noci nad mořem.Poklidná scéna proti hvězdnaté obloze a slabé Mléčné dráze míří na jih a západ přes Jadranské moře z měsíčním světlem ozářeného pobřeží Dalmácie směrem k ostrovu Brač.

Štítky: Meteorický roj Perseid, Meteor, Dalmácie, Serene


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »