Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Při úplném zatmění Slunce je možné vidět inspirativní pohled na rozsáhlou vnější sluneční atmosféru, neboli koronu. Očima jsou vidět proudy a blyštivé útvary, přičemž jejich jasnost přesahuje poměr 10 000 k 1, takže je notoricky obtížné je zachytit na jediné fotografii. Ovšem tento kompozit teleskopických snímků pokrývá široký rozsah expozičních časů, takže odhaluje korunu Slunce v celé její kráse. Srovnané a sečtené digitální snímky byly pořízeny pod jasnou oblohou nad Stanley ve státě Idaho v pohoří Sawtooth při úplném zatmění Slunce 21. srpna. Za pravým okrajem slunečního kotouče jsou vidět růžové sluneční protuberance. Na temné noční straně měsíčního novu, který osvětluje sluneční světlo odražené od Země v úplňku, jsou vidět docela malé podrobnosti.

Štítky: Korona, Sluneční zatmění, Tse, Zemský svit


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »