Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Wyomingem

Uznání a copyright: Ben Cooper

Bude dost jasno, aby bylo vidět zatmění? Tuto otázku si kladno mnoho lidí, kteří se včera pokoušeli vidět zatmění Slunce. Dráha úplného zatmění vedla před kontinentální Spojené Státy, od pobřeží k pobřeží, od Oregonu po Jižní Karolínu, ale částečné zatmění nastalo nad celou Severní Amerikou. Naneštěstí na mnoha místech byly vidět především mraky. Mezi ně ale nepatřily břehy jezera Green River Lake ve Wyomingu. I tam ovšem mračna přechodně zaclonila Slunce až minutu před úplným zatměním. Pak se protrhaná mračna vzdálila dostatečně na to, aby se dal pořídit středový snímek pro tuto kompozitní sekvenci. Na snímku je vidět korona, která sahá zpoza tmavého Měsíce ve středu a který cloní dobře známé Slunce. Snímky po stranách ukazují fáze částečného zatmění před a po totalitě.

Štítky: Korona, Total solar eclipse, Wyoming


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »