Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Wyomingem

Uznání a copyright: Ben Cooper

Bude dost jasno, aby bylo vidět zatmění? Tuto otázku si kladno mnoho lidí, kteří se včera pokoušeli vidět zatmění Slunce. Dráha úplného zatmění vedla před kontinentální Spojené Státy, od pobřeží k pobřeží, od Oregonu po Jižní Karolínu, ale částečné zatmění nastalo nad celou Severní Amerikou. Naneštěstí na mnoha místech byly vidět především mraky. Mezi ně ale nepatřily břehy jezera Green River Lake ve Wyomingu. I tam ovšem mračna přechodně zaclonila Slunce až minutu před úplným zatměním. Pak se protrhaná mračna vzdálila dostatečně na to, aby se dal pořídit středový snímek pro tuto kompozitní sekvenci. Na snímku je vidět korona, která sahá zpoza tmavého Měsíce ve středu a který cloní dobře známé Slunce. Snímky po stranách ukazují fáze částečného zatmění před a po totalitě.

Štítky: Korona, Total solar eclipse, Wyoming


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »