Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Wyomingem

Uznání a copyright: Ben Cooper

Bude dost jasno, aby bylo vidět zatmění? Tuto otázku si kladno mnoho lidí, kteří se včera pokoušeli vidět zatmění Slunce. Dráha úplného zatmění vedla před kontinentální Spojené Státy, od pobřeží k pobřeží, od Oregonu po Jižní Karolínu, ale částečné zatmění nastalo nad celou Severní Amerikou. Naneštěstí na mnoha místech byly vidět především mraky. Mezi ně ale nepatřily břehy jezera Green River Lake ve Wyomingu. I tam ovšem mračna přechodně zaclonila Slunce až minutu před úplným zatměním. Pak se protrhaná mračna vzdálila dostatečně na to, aby se dal pořídit středový snímek pro tuto kompozitní sekvenci. Na snímku je vidět korona, která sahá zpoza tmavého Měsíce ve středu a který cloní dobře známé Slunce. Snímky po stranách ukazují fáze částečného zatmění před a po totalitě.

Štítky: Korona, Total solar eclipse, Wyoming


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »