Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha na Chilskými vulkány

Uznání a copyright: Carlos Eduardo Fairbairn

Obloha někdy napodobuje zemi. Na snímku z května 2017 z chilské pouště Atacama je vidět, jak popředí obklopuje svažité okraje kaldery vyhaslé sopky. Prohlubeň dole poeticky zrcadlí oblouk naší Galaxie Mléčné dráhy nahoře. Noční jižní pohled je posetý mnoha slavnými ikonami včetně středu naší Mléčné dráhy zcela vlevo, jasné oranžové hvězdy Antares také nalevo, souhvězdí Jižní kříž u vrcholu oblouku a červeně zářící Gumovy mlhoviny zcela vpravo. Těsně nad obzorem a mezi dvěma vzdálenými vulkanickými vrcholy u středu snímku je Velké Magellanovo mračno, největší satelitní galaxie Mléčné dráhy.

Dnešní úplné zatmění Slunce: Živý videopřenos NASA.

Štítky: Chile, Mléčná dráha, Volcanoes


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »