Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha na Chilskými vulkány

Uznání a copyright: Carlos Eduardo Fairbairn

Obloha někdy napodobuje zemi. Na snímku z května 2017 z chilské pouště Atacama je vidět, jak popředí obklopuje svažité okraje kaldery vyhaslé sopky. Prohlubeň dole poeticky zrcadlí oblouk naší Galaxie Mléčné dráhy nahoře. Noční jižní pohled je posetý mnoha slavnými ikonami včetně středu naší Mléčné dráhy zcela vlevo, jasné oranžové hvězdy Antares také nalevo, souhvězdí Jižní kříž u vrcholu oblouku a červeně zářící Gumovy mlhoviny zcela vpravo. Těsně nad obzorem a mezi dvěma vzdálenými vulkanickými vrcholy u středu snímku je Velké Magellanovo mračno, největší satelitní galaxie Mléčné dráhy.

Dnešní úplné zatmění Slunce: Živý videopřenos NASA.

Štítky: Chile, Mléčná dráha, Volcanoes


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »