Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha na Chilskými vulkány

Uznání a copyright: Carlos Eduardo Fairbairn

Obloha někdy napodobuje zemi. Na snímku z května 2017 z chilské pouště Atacama je vidět, jak popředí obklopuje svažité okraje kaldery vyhaslé sopky. Prohlubeň dole poeticky zrcadlí oblouk naší Galaxie Mléčné dráhy nahoře. Noční jižní pohled je posetý mnoha slavnými ikonami včetně středu naší Mléčné dráhy zcela vlevo, jasné oranžové hvězdy Antares také nalevo, souhvězdí Jižní kříž u vrcholu oblouku a červeně zářící Gumovy mlhoviny zcela vpravo. Těsně nad obzorem a mezi dvěma vzdálenými vulkanickými vrcholy u středu snímku je Velké Magellanovo mračno, největší satelitní galaxie Mléčné dráhy.

Dnešní úplné zatmění Slunce: Živý videopřenos NASA.

Štítky: Chile, Mléčná dráha, Volcanoes


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »