Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrychlené video: Úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright videa: Colin Legg

Už jste někdy viděli úplné zatmění Slunce? Zrychlené video nahoře zaznamenává takové zatmění do jemných podrobností tak, jak bylo vidět z Austrálie v roce 2012. Na začátku videa je mírné zeslabení Slunce a okolní Země sotva postřehnutelné. Jak se Měsíc pohybuje a skoro zakrývá téměř celé Slunce, tak zleva přilétne tma způsobená zakrytou částí Slunce. Při úplném zatmění sahá do tmy zpoza okrajů Měsíce pouze jasná sluneční korona. Vzdálený obzor je ale stále jasný, jelikož tam není ta nejtmavší část stínu. Uprostřed úplného zatmění tma pod zatmělým Sluncem klesá až k obzoru a vytváří kužel stínu, což je stín Měsíce. Jak úplné zatmění Slunce, obvykle po několika minutách, končí, tak se vše opakuje v obráceném pořadí a stín Měsíce mizí na opačné straně. Zítřejší úplné zatmění Slunce bude vidět, přinejmenším jako částečné, v celé Severní Americe a bude možné ho sledovat i při společenských setkáních, z nichž některé organizují místní knihovny.

Štítky: Měsíc, Slunce, Total solar eclipse


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »