Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrychlené video: Úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright videa: Colin Legg

Už jste někdy viděli úplné zatmění Slunce? Zrychlené video nahoře zaznamenává takové zatmění do jemných podrobností tak, jak bylo vidět z Austrálie v roce 2012. Na začátku videa je mírné zeslabení Slunce a okolní Země sotva postřehnutelné. Jak se Měsíc pohybuje a skoro zakrývá téměř celé Slunce, tak zleva přilétne tma způsobená zakrytou částí Slunce. Při úplném zatmění sahá do tmy zpoza okrajů Měsíce pouze jasná sluneční korona. Vzdálený obzor je ale stále jasný, jelikož tam není ta nejtmavší část stínu. Uprostřed úplného zatmění tma pod zatmělým Sluncem klesá až k obzoru a vytváří kužel stínu, což je stín Měsíce. Jak úplné zatmění Slunce, obvykle po několika minutách, končí, tak se vše opakuje v obráceném pořadí a stín Měsíce mizí na opačné straně. Zítřejší úplné zatmění Slunce bude vidět, přinejmenším jako částečné, v celé Severní Americe a bude možné ho sledovat i při společenských setkáních, z nichž některé organizují místní knihovny.

Štítky: Měsíc, Slunce, Total solar eclipse


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »