Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrychlené video: Úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright videa: Colin Legg

Už jste někdy viděli úplné zatmění Slunce? Zrychlené video nahoře zaznamenává takové zatmění do jemných podrobností tak, jak bylo vidět z Austrálie v roce 2012. Na začátku videa je mírné zeslabení Slunce a okolní Země sotva postřehnutelné. Jak se Měsíc pohybuje a skoro zakrývá téměř celé Slunce, tak zleva přilétne tma způsobená zakrytou částí Slunce. Při úplném zatmění sahá do tmy zpoza okrajů Měsíce pouze jasná sluneční korona. Vzdálený obzor je ale stále jasný, jelikož tam není ta nejtmavší část stínu. Uprostřed úplného zatmění tma pod zatmělým Sluncem klesá až k obzoru a vytváří kužel stínu, což je stín Měsíce. Jak úplné zatmění Slunce, obvykle po několika minutách, končí, tak se vše opakuje v obráceném pořadí a stín Měsíce mizí na opačné straně. Zítřejší úplné zatmění Slunce bude vidět, přinejmenším jako částečné, v celé Severní Americe a bude možné ho sledovat i při společenských setkáních, z nichž některé organizují místní knihovny.

Štítky: Měsíc, Slunce, Total solar eclipse


51. vesmírný týden 2019

51. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »