Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orel a Labuť

Uznání a copyright: Josep Drudis

Na tomto rozsáhlém teleskopickém pohledu do spirálního ramene ve Střelci ke středu naší Galaxie Mléčné dráhy se prostírají Orlí a Labutí mlhovina. Orlí mlhovina, neboli M16 nahoře a M17, Labutí mlhovina dole, ukazují mračna kosmického prachu jako jasné oblasti aktivního vznikání hvězd. Obě se nacházejí ve spirálním rameni plném červené emise, která je charakteristická pro atomární vodík a temných prachových mlhovin. M17, také zvaná mlhovina Omega, je asi 500 světelných let daleko, zatímco M16 je ve vzdálenosti asi 6500 světelných let. Středy obou mlhovin jsou místy dobře známých podrobných snímků vznikání hvězd z Hubblova kosmického dalekohledu. Na mozaice, která na obloze pokrývá asi 3 stupně, byla úzkopásmová data s vysokým rozlišením využita pro zvýraznění centrálních oblastí Orla a Labutě. Rozsáhlá křídla Orlí mlhoviny mají rozpětí téměř 120 světelných let. Labuť měří něco přes 30 světelných let.

Štítky: M16, M17, Star-forming region, Emisní mlhovina


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »