Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodní smršť u Floridy

Uznání a copyright: Joey Mole

Co se to děje nad vodou? Toto je jeden z nejlepších dosud pořízených snímků vodní smršti (sloupu), typu tornáda, které se vyskytuje nad vodou. Vodní smršť je rotující sloupec stoupavého vlhkého vzduchu, který se typicky objevuje nad teplou vodou. Vodní smršť může být stejně nebezpečná jako tornádo a může vykazovat rychlost větru přes 200 kilometrů za hodinu. Některé vodní smršti vznikají mimo bouřky a dokonce i při poměrně dobrém počasí. Vodní smršti mohou být celkem průhledné a zpočátku viditelné pouze jako na vodě vytvářený neobvyklý vzor. Snímek byl pořízen v červenci 2013 nedaleko Tampa Bay u Floridy. V Atlantickém oceánu při pobřeží Floridy vznikají ročně stovky vodních smrští, takže jde zřejmě o nejaktivnější oblast na světě. Někteří lidé spekulují, že vodní smršti mohou být příčinou ztrát v Bermudském trojúhelníku.

Štítky: Waterspout, Florida, Tornado


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »