Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence zevnitř

Uznání videa: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Jak opravdu vypadají Saturnovy prstence od Saturnu? Kosmická sonda Cassini poskytuje lidstvu v závěru svojí mise snímky z bezprecedentních poloh. Všechny snímky Saturnových majestátních prstenců byly před Cassiniho závěrečnými oběhy velkého finále pořízeny z vnější strany prstenců při pohledu dovnitř. Na animaci jsou v okolí vyznačeny polohy kosmické sondy a z pořízených snímů je vidět pozoruhodné vložené video. Na začátku krátké sekvence jsou vidět podrobnosti složitých prstenců a ke konci videa je zjevné, že jsou tenké jak papír. Snímky byly pořízeny 20. srpna. Cassini už má jen několik málo oběhů kolem Saturnu před navedením přímo do této obří planety 15. září.

Štítky: Prstence, Saturn, Cassini


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »