Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa a Jupiter z Voyageru 1

Uznání: NASA, Voyager 1, JPL, Caltech; Processing & License: Alexis Tranchandon / Solaris

Co jsou ty skvrny na Jupiteru? Ta největší vpravo od středu je velká rudá skvrna, obrovský bouřkový systém, který na Jupiteru zuří možná už od doby, kdy ho Giovanni Cassini před 352 lety zaznamenal. Doposud není známo, proč je tato velká skvrna rudá. Skvrna vlevo dole je jedním z největších měsíců Jupiteru: Europa. Snímky z Voyageru v roce 1979 podpořily moderní hypotézu, že Europa má podzemní oceán a tudíž by mohla být dobrým místem pro pátrání po mimozemnském životě. Ale co ta tmavá skvrna vpravo nahoře? To je stín jiného velkého Jupiterova měsíce: Io. Voyager 1 objevil, že Io je natolik vulkanický, že tam nejsou žádné impaktní krátery. Obraz, na který se díváte, vznikl nedávno z 16 snímků z průletu Voyageru 1 kolem Jupiteru v roce 1979, které byly znovu zpracovány a sloučeny dohromady. Dnes před 40 lety ze Země odstartovala kosmická sonda Voyager a tak začal doposud největší výzkum Sluneční soustavy.

Stáhněte si zdarma: Plakáty k 40. výročí Voyagerů.

Štítky: Voyager 1, Europa, Jupiter


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »