Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horolezec a zatmění

Uznání a copyright: Andrew Struder

Co byste měli udělat, když váš horolezecký snímek zastíní úplné zatmění Slunce? Užít si to, protože se vám vaše plánování vyplatilo. Po měsících zvažování různých míst a po týdnu pátrání po vhodných polohách ve Smith Rock State Park v Oregonu se skupina fotografů a horolezců, kterou vedli horolezci Ted Hesser, Martina Tibell a Michael Shainblum, shodla na malebné, 100 m vysokém skalní věži Monkey Face coby dramatickém popředí pro jejich snímky nadcházejícího úplného zatmění Slunce. Jak se zatmění blížilo, tak napětí stoupalo, ověřovala se plánovaná místa a přizpůsobovalo se umístění horolezce Tommyho Smitha. Měsíc se před Slunce postavil přesně podle plánu a Smith se před Měsíc také postavil, jak bylo v plánu. Snímek zatmění Slunce, který zde vidíte, ukazuje diamantový prsten, což je fáze zatmění, kdy je přes údolí v povrchu Měsíce vidět nepatrná část vzdálenějšího Slunce.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Total solar eclipse, Rock climbing, Diamond ring


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »