Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horolezec a zatmění

Uznání a copyright: Andrew Struder

Co byste měli udělat, když váš horolezecký snímek zastíní úplné zatmění Slunce? Užít si to, protože se vám vaše plánování vyplatilo. Po měsících zvažování různých míst a po týdnu pátrání po vhodných polohách ve Smith Rock State Park v Oregonu se skupina fotografů a horolezců, kterou vedli horolezci Ted Hesser, Martina Tibell a Michael Shainblum, shodla na malebné, 100 m vysokém skalní věži Monkey Face coby dramatickém popředí pro jejich snímky nadcházejícího úplného zatmění Slunce. Jak se zatmění blížilo, tak napětí stoupalo, ověřovala se plánovaná místa a přizpůsobovalo se umístění horolezce Tommyho Smitha. Měsíc se před Slunce postavil přesně podle plánu a Smith se před Měsíc také postavil, jak bylo v plánu. Snímek zatmění Slunce, který zde vidíte, ukazuje diamantový prsten, což je fáze zatmění, kdy je přes údolí v povrchu Měsíce vidět nepatrná část vzdálenějšího Slunce.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Total solar eclipse, Rock climbing, Diamond ring


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »