Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bleskové spektrum Slunce

Uznání a copyright: Yujing Qin (University of Arizona)

Barevný kompozit zatmění ze snímků pořízených pod jasnou oblohou města Madras v Oregonu zachytil prchavé chromosférické, neboli bleskové spektrum Slunce. Na obrázku jsou seřazeny tři expozice pořízené 21. srpna teleobjektivem a difrakční mřížkou. Zcela vlevo je přímo zobrazený úkaz diamantového prstenu na začátku a na konci totality kolem silutety lunárního kotouče při maximální fázi zatmění. Spektrum sluneční fotosféry sleduje dva spojité oblouky rozložené difrakčním mřížkou do barevných spekter vpravo. Odpovídají zátřpytům diamantových prstenů z obyčejně ohromujícího slunečního kotouče. Jednotlivé snímky zatmění se ovšem jeví také v každé vlnové délce světla emitované atomy v řídkých a prchavých obloucích sluneční chromosféry. Ty nejjasnější snímky nejsilnější chromosférické emise patří atomům vodíku. Červená emise H-alfa je zcela vpravo a modré a fialové série emisí jsou vlevo. Tu nejjasnější emisi mezi nimi způsobují atomy hélia, jediného prvku, který byl poprvé objeven v bleskovém spektru Slunce.

Štítky: Emission line, Spectrum, Chromosphere, Sluneční zatmění, Helium


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »