Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bleskové spektrum Slunce

Uznání a copyright: Yujing Qin (University of Arizona)

Barevný kompozit zatmění ze snímků pořízených pod jasnou oblohou města Madras v Oregonu zachytil prchavé chromosférické, neboli bleskové spektrum Slunce. Na obrázku jsou seřazeny tři expozice pořízené 21. srpna teleobjektivem a difrakční mřížkou. Zcela vlevo je přímo zobrazený úkaz diamantového prstenu na začátku a na konci totality kolem silutety lunárního kotouče při maximální fázi zatmění. Spektrum sluneční fotosféry sleduje dva spojité oblouky rozložené difrakčním mřížkou do barevných spekter vpravo. Odpovídají zátřpytům diamantových prstenů z obyčejně ohromujícího slunečního kotouče. Jednotlivé snímky zatmění se ovšem jeví také v každé vlnové délce světla emitované atomy v řídkých a prchavých obloucích sluneční chromosféry. Ty nejjasnější snímky nejsilnější chromosférické emise patří atomům vodíku. Červená emise H-alfa je zcela vpravo a modré a fialové série emisí jsou vlevo. Tu nejjasnější emisi mezi nimi způsobují atomy hélia, jediného prvku, který byl poprvé objeven v bleskovém spektru Slunce.

Štítky: Emission line, Spectrum, Chromosphere, Sluneční zatmění, Helium


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »