Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bleskové spektrum Slunce

Uznání a copyright: Yujing Qin (University of Arizona)

Barevný kompozit zatmění ze snímků pořízených pod jasnou oblohou města Madras v Oregonu zachytil prchavé chromosférické, neboli bleskové spektrum Slunce. Na obrázku jsou seřazeny tři expozice pořízené 21. srpna teleobjektivem a difrakční mřížkou. Zcela vlevo je přímo zobrazený úkaz diamantového prstenu na začátku a na konci totality kolem silutety lunárního kotouče při maximální fázi zatmění. Spektrum sluneční fotosféry sleduje dva spojité oblouky rozložené difrakčním mřížkou do barevných spekter vpravo. Odpovídají zátřpytům diamantových prstenů z obyčejně ohromujícího slunečního kotouče. Jednotlivé snímky zatmění se ovšem jeví také v každé vlnové délce světla emitované atomy v řídkých a prchavých obloucích sluneční chromosféry. Ty nejjasnější snímky nejsilnější chromosférické emise patří atomům vodíku. Červená emise H-alfa je zcela vpravo a modré a fialové série emisí jsou vlevo. Tu nejjasnější emisi mezi nimi způsobují atomy hélia, jediného prvku, který byl poprvé objeven v bleskovém spektru Slunce.

Štítky: Emission line, Spectrum, Chromosphere, Sluneční zatmění, Helium


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »