Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechny barvy Slunce

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se ještě neví, proč ve slunečním světlu chybí některé barvy. Zde jsou všechny viditelné barvy na Slunci, které vznikly průchodem slunečního světla hranolu podobným přístrojem. Toto spektrum vzniklo na sluneční observatoři McMath-Pierce a především ukazuje, že ačkoliv naše bíle vypadající Slunce emituje světlo téměř každé barvy, tak je skutečně nejjasnější ve žlutozeleném světle. Ty tmavé čáry ve spektru nahoře pocházejí z plynu na nebo nad slunečním povrchem, který absorbuje sluneční světlo emitované pod ním. Jelikož různé druhy plynů absorbují různé barvy světla, tak je možné určit, z kterých plynů se Slunce skládá. Například helium bylo poprvé objeveno v roce 1870 ve slunečním spektru a teprve později bylo nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla většina spektrálních absorpčních čar identifikována, ale ne všechny.

Poznámka: Jak sledovat APOD, pokud americká vláda omezí činnost svých institucí.
Server NASA, který poskytuje obrázky APODu byl odstaven. Pracujeme na náhradním řešení.

Štítky: Slunce, Mystery, Colors


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 na Zemplíne

Nikon d500, 50mm

Další informace »