Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Vírová galaxie

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Najděte Velký vůz a sledujte jeho oje až k poslední jasné hvězdě. Svůj dalekohled pak namiřte o něco málo na jihozápad a narazíte na krásný pár interagujících galaxií, 51. položku ze slavného katalogu Charlese Messiera. Zřejmě se jedná o původní tzv. spirální mlhovinu a tato velká galaxie s dobře definovanou spirální strukturou je také katalogiozovaná jako NGC 5194. Její spirální ramena a prachové pásy se zřetelně vyskytují před doprovodnou galaxií NGC 5195 (dole). Pár je asi 31 miliónů světelných let daleko a oficiálně se nachází v úhlových hranicích malého souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). I když se M51 jeví očima slabá a mlhavá, tak hloubkové snímky jako je tento dokáží ukázat nádherné barvy a kolem menší galaxie slabé slapové trosky.

Štítky: M51, Ngc5194, Ngc5195, Spirální galaxie, Interacting galaxies


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »