Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Vírová galaxie

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Najděte Velký vůz a sledujte jeho oje až k poslední jasné hvězdě. Svůj dalekohled pak namiřte o něco málo na jihozápad a narazíte na krásný pár interagujících galaxií, 51. položku ze slavného katalogu Charlese Messiera. Zřejmě se jedná o původní tzv. spirální mlhovinu a tato velká galaxie s dobře definovanou spirální strukturou je také katalogiozovaná jako NGC 5194. Její spirální ramena a prachové pásy se zřetelně vyskytují před doprovodnou galaxií NGC 5195 (dole). Pár je asi 31 miliónů světelných let daleko a oficiálně se nachází v úhlových hranicích malého souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). I když se M51 jeví očima slabá a mlhavá, tak hloubkové snímky jako je tento dokáží ukázat nádherné barvy a kolem menší galaxie slabé slapové trosky.

Štítky: M51, Ngc5194, Ngc5195, Spirální galaxie, Interacting galaxies


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »