Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný Trifid

Uznání a copyright: Chamaeleon Team - Franz Hofmann, Wolfgang Paech

Krásná mlhovina Trifid je kosmickou studií kontrastů. Je též známá jako M20 a nachází se 5000 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid je hvězdotvorná oblast v rovině naší galaxie a dobře ilustruje tři různé typy astronomických mlhovin; červeným emisním mlhovinám dominuje světlo z vodíkových atomů, modré reflexní mlhoviny odrážejí světlo hvězd od prachu a temné mlhoviny z hustých mračen prachu jsou vidět v siluetě. Červená emisní oblast je rozdělená do zhruba tří částí pásy neprůhledného prachu, které dávají Trifidu jeho populární název. Od středu emisní oblasti mlhoviny jsou vlevo dole pilíře a výtrysky opracovávané nově zrozenými hvězdami, které jsou vidět na slavných detailních snímcích této oblasti z Hubblova kosmického dalekohledu. Mlhovina Trifid měří asi 40 světelných let. Na pozemské obloze pokrývá téměř plochu Měsíce, ale je příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem.

Štítky: Emisní mlhovina, Star-formation, Ngc6514, M20, Reflekční mlhovina, Tmavá mlhovina, Prach


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »