Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný Trifid

Uznání a copyright: Chamaeleon Team - Franz Hofmann, Wolfgang Paech

Krásná mlhovina Trifid je kosmickou studií kontrastů. Je též známá jako M20 a nachází se 5000 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid je hvězdotvorná oblast v rovině naší galaxie a dobře ilustruje tři různé typy astronomických mlhovin; červeným emisním mlhovinám dominuje světlo z vodíkových atomů, modré reflexní mlhoviny odrážejí světlo hvězd od prachu a temné mlhoviny z hustých mračen prachu jsou vidět v siluetě. Červená emisní oblast je rozdělená do zhruba tří částí pásy neprůhledného prachu, které dávají Trifidu jeho populární název. Od středu emisní oblasti mlhoviny jsou vlevo dole pilíře a výtrysky opracovávané nově zrozenými hvězdami, které jsou vidět na slavných detailních snímcích této oblasti z Hubblova kosmického dalekohledu. Mlhovina Trifid měří asi 40 světelných let. Na pozemské obloze pokrývá téměř plochu Měsíce, ale je příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem.

Štítky: Emisní mlhovina, Star-formation, Ngc6514, M20, Reflekční mlhovina, Tmavá mlhovina, Prach


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »