Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyndsové temná mlhovina 183

Uznání a copyright: Fabian Neyer

Vysoko nad rovinou naší Mléčné dráhy se ve vzdálenosti zhruba 325 světelných let nachází 183. temná mlhovina Beverly Lyndsové. Tmavé prachové molekulární mračno při pohledu na optických vlnových délkách za sebou cloní světlo hvězd, takže se zdá být bez hvězd. Ale výzkum v daleké infračervené oblasti ukazuje husté chomáče, oblasti nejspíše s hvězdami v raných stádiích vzniku, jak mračno prochází gravitačním smršťováním. Jeden z nejbližších molekulárních mraků ve vidět v souhvězdí Hlava hada (Serpens Caput). Tento ostrý portrét kosmického mračna na obloze zabírá asi půl stupně. V odhadované vzdálenosti temné mlhoviny Lynds 183 to představuje asi 3 světelné roky.

Štítky: Ldn 183, Tmavá mlhovina, Molekulární mračno


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »