Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tanec dvou černých děr v 3C 75

Uznání: X-Ray: NASA/CXC/D. Hudson, T. Reiprich et al. (AIfA); Radio: NRAO/VLA/ NRL

Co se děje ve středu aktivní galaxie 3C 75? Dva jasné zdroje ve středu rentgenového (modrá) a rádiového (růžová) kompozitního obrazu jsou kolem sebe obíhající superhmotné černé díry, které dodávají energii rádiovému zdroji 3C 75. Kolem těchto superhmotných černých děr, od sebe vzdálených 25 000 světelných let, je plyn o teplotách mnoho miliónů stupňů, který rentgenově září, spolu s výtrysky relativistických částic. Jádra obou slučujících se galaxií jsou v galaktické kupě Abell 400 vzdálené asi 300 miliónů světelných let. Astronomové došli k závěru, že gravitace tyto superhmotné černé díry váže do binárního systému, jednak proto, že výtrysky jsou ohnuté dozadu, a tento jejich vzhled nejspíš odpovídá rychlosti 1200 kilometrů za sekundu, kterou se pohybují horkým plynem kupy. Takové kosmické srážky se v prostředí hustých kup galaxií ve vzdáleném vesmíru považují za běžné. Očekává se, že v závěrečných stádiích budou slučující se objekty zdrojem intenzivních gravitačních vln.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2018.

Štítky: Černé díry, Černé díry, 3C 75, Galaktický střed, Galaktický střed


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »