Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4993: Galaktický domov historické exploze

Uznání: NASA & ESA

Ta červená tečka, ta tam předtím nebyla. Je to ta tečka vlevo nahoře od středu galaxie NGC 4993, vidíte ji? Při prohledávání velkého pole možných poloh optických protějšků bezprecedentního jevu gravitačních vln GW170817 v srpnu, se tato slábnoucí tečka rychle stala historicky důležitou. Umožnila přesně určit polohu GW170817 a tudíž umožnila, aby lidstvo svými velkými dalekohledy prozkoumalo vůbec první protějšek události na gravitačních vlnách ve vlnách elektromagnetických, což poskytlo silný důkaz, že krátký záblesk gama je kilonova, exploze po srážce dvou neutronových hvězd, kdy vznikají prvky. Na snímku vidíte lentikulární galaxi NGC 4993 jak ji zachytil Hubble se slábnoucí tečkou několik dnů po svém objevu. Analýzy stále pokračují, včetně fyziky výbuchu, které těžké prvky vzniky vznikly, podobnosti rychlosti gravitačních a světelných vln a kalibrace nových metod určování měřítek našeho vesmíru.

Více o GW170817: Články v časopisech, data, grafiky

Štítky: NGC 4993, GW170817, Neutron stars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »