Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odkud pochází prvky

Uznání a licence: Wikipedia: Cmglee; Data: Jennifer Johnson (OSU)

Vodík ve vašem těle, který je přítomný v každé molekule vody, pochází z velkého třesku. Ve vesmíru nejsou žádné další zjevné zdroje vodíku. Uhlík ve vašem těle vznikl jadernou fúzí uvnitř hvězd, stejně jako kyslík. Většina železa ve vašem těle vznikla při dávných a dalekých výbuších supernov. Zlato ve vaší šperkovnici vzniklo nejspíše při srážkách neutronových hvězd, které jsou vidět jako krátkodobé události záblesků gama nebo gravitačních vln. Prvky jako fosfor a měď jsou v našich tělech přítomny jen v malých množstvích, ale jsou důležité pro funkci všeho známého života. Barevně kódovaná periodická tabulka představuje zatím ty nejlepší znalosti lidstva o původu všech známých prvků. Místa vzniku jader některých prvků, jako je například měď, nejsou dobře známa a jsou trvalým předmětem pozorování a počítačového výzkumu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: GW170817, Prvky, Nucleosynthesis


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »