Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odkud pochází prvky

Uznání a licence: Wikipedia: Cmglee; Data: Jennifer Johnson (OSU)

Vodík ve vašem těle, který je přítomný v každé molekule vody, pochází z velkého třesku. Ve vesmíru nejsou žádné další zjevné zdroje vodíku. Uhlík ve vašem těle vznikl jadernou fúzí uvnitř hvězd, stejně jako kyslík. Většina železa ve vašem těle vznikla při dávných a dalekých výbuších supernov. Zlato ve vaší šperkovnici vzniklo nejspíše při srážkách neutronových hvězd, které jsou vidět jako krátkodobé události záblesků gama nebo gravitačních vln. Prvky jako fosfor a měď jsou v našich tělech přítomny jen v malých množstvích, ale jsou důležité pro funkci všeho známého života. Barevně kódovaná periodická tabulka představuje zatím ty nejlepší znalosti lidstva o původu všech známých prvků. Místa vzniku jader některých prvků, jako je například měď, nejsou dobře známa a jsou trvalým předmětem pozorování a počítačového výzkumu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: GW170817, Prvky, Nucleosynthesis


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »