Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra do Měsíce v Mariových horách

Uznání: NASA, Lunar Orbiter 2; Inset: Lunar Reconnaissance Orbiter

Mohli by lidé žít pod povrchem Měsíce? Japonská družice Měsíce SELENE v roce 2009 zobrazila na Měsíci v Mariových horách (Marius Hills) zvláštní jámu, možný světlík do podzemního lávového tunelu a tak podpořila tuto zajímavou možnost. Následná pozorování družicí Měsíce NASA LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) ukázala, že díra v Mariových horách MHH (Marius Hills Hole) vizuálně dosahuje hloubky téměř 100 metrů a je několik set metrů široká. Nedávno byly znovu podrobeny analýze údaje ze zemi pronikajícího radaru ze SELENE a ty ukázaly řadu zvláštních sekundárních ozvěn, které naznačují, že by pod Mariovými horami mohly existovat rozsáhlé lávové tunely až do hloubky možná kilometrů, které by byly velké i pro města. Takové tunely by mohly chránit budoucí měsíční kolonie od velkých výkyvů teplot, dopadů mikrometeoritů a od škodlivé sluneční radiace. Možná, že by se podzemní lávové tunely daly i uzavřít, aby mohly obsahovat dýchatelný vzduch. Lávové tunely nejspíš vznikly před miliardami let, když byly na Měsíci aktivní sopky. Na snímku je povrch oblasti Mariových hor zachycený v letech 1960-tých družicí NASA Lunar Orbiter 2, zatímco vložený snímek MHH pochází z nadále fungující družice NASA LRO. Je vidět několik vulkanických dómů, a vpravo nahoře je kráter Marius.

Štítky: Mariovy hory, Měsíc, Obydlí


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »