Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra do Měsíce v Mariových horách

Uznání: NASA, Lunar Orbiter 2; Inset: Lunar Reconnaissance Orbiter

Mohli by lidé žít pod povrchem Měsíce? Japonská družice Měsíce SELENE v roce 2009 zobrazila na Měsíci v Mariových horách (Marius Hills) zvláštní jámu, možný světlík do podzemního lávového tunelu a tak podpořila tuto zajímavou možnost. Následná pozorování družicí Měsíce NASA LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) ukázala, že díra v Mariových horách MHH (Marius Hills Hole) vizuálně dosahuje hloubky téměř 100 metrů a je několik set metrů široká. Nedávno byly znovu podrobeny analýze údaje ze zemi pronikajícího radaru ze SELENE a ty ukázaly řadu zvláštních sekundárních ozvěn, které naznačují, že by pod Mariovými horami mohly existovat rozsáhlé lávové tunely až do hloubky možná kilometrů, které by byly velké i pro města. Takové tunely by mohly chránit budoucí měsíční kolonie od velkých výkyvů teplot, dopadů mikrometeoritů a od škodlivé sluneční radiace. Možná, že by se podzemní lávové tunely daly i uzavřít, aby mohly obsahovat dýchatelný vzduch. Lávové tunely nejspíš vznikly před miliardami let, když byly na Měsíci aktivní sopky. Na snímku je povrch oblasti Mariových hor zachycený v letech 1960-tých družicí NASA Lunar Orbiter 2, zatímco vložený snímek MHH pochází z nadále fungující družice NASA LRO. Je vidět několik vulkanických dómů, a vpravo nahoře je kráter Marius.

Štítky: Mariovy hory, Měsíc, Obydlí


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »