Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7635: Bublina v kosmickém moři

Uznání a copyright: Rolf Geissinger

Na širokoúhlém snímku je v kosmickém moři hvězd a zářícího plynu vlevo od středu unášeno jemné vznášející se zjevení katalogizované jako NGC 7635, mlhovina Bublina. Malou mlhovinu Bublina nafoukly větry hmotné hvězdy do šířky zhruba 10 světelných let. Mlhovina se nachází ve větším komplexu mračen mezihvězdného plynu a prachu ve vzdálenosti asi 11 000 světelných let na hranicích souhvězdí Kefeus (Cepheus) a Kasiopeja (Cassiopeia). Na nádherném pohledu je dole vlevo vidět i otevřená hvězdokupa M52 vzdálená asi 5000 světelných let. Vpravo je nad mlhovinou Bublina emisní oblast označovaná jako Sh2-157, nebo též mlhovina Dráp. Obraz tvoří celkem 47 hodin úzkopásmových a širokopásmových expozic a na obloze měří 3 stupně. To v odhadované vzdálenosti mlhoviny Bublina odpovídá rozměru 500 světelných let.

Štítky: M52, Bubble nebula, Ngc7635, Sh2-157, Widefield


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »