Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch hvězdy Mirach

Uznání a copyright: Kent Wood

Co se duchů týká, duch Mirachu není tak hrozný. Duch Mirachu je jen slabá, rozmazaná, astronomům dobře známá galaxie, která je náhodou vidět těsně vedle jasné hvězdy Mirach. Mirach se též označuje jako beta Andromedae a je ve středu zorného pole. Asi 200 světelných let vzdálený Mirach je červený obr, chladnější než Slunce, ale mnohem větší a tudíž jasnější než naše mateřská hvězda. Silná zář a In most telescopic views, glare and difrakční paprsky většinou při pohledu dalekohledem všechno blízko Mirachu dělají slabé a rozmazaná galaxie v tak ohromujícím světle hvězdy vypadá jako vnitřní duch odrazu. Přesto je na tomto ostrém snímku Duch Mirachu vlevo nahoře od hvězdy vidět, je katalogizován jako galaxie NGC 404 a jeho vzdálenost se odhaduje na 10 miliónů světelných let.

Štítky: Mirach, Beta andromedae, Ngc404, Galaxie


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »