Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionidy z Orionu

Uznání a copyright: Lu Shupei

Ze souhvězdí Orionu vyletovaly meteory. To se čekalo, protože říjen je obdobím meteorického roje Orionid. Na snímku je přes tucet meteorů zachycených při postupných expozicích minulý víkend nad Wulan Hada ve Vnitřním Mongolsku v Číně. Na obrázku jsou vidět četné stopy meteorů, které se protínají v malé oblasti na obloze zvané radiant, která je zde vidět vlevo nahoře nad pásem Orionu. Orionidy začínají jako malá zrníčka písku vyvržená z Halleyovy komety při jedné z jejích návštěv vnitřní Sluneční soustavy. Halleyova kometa je ve skutečnosti zodpovědná za dva známé meteorické roje, ten druhý je znám jako Eta Aquaridy a ty jsou vidět vždy v květnu. Meteorický roj Leonid z komety Tempel-Tuttle by měl příští měsíc také vyústit do jasných stop meteorů.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2018.

Štítky: Orion, Orionids, Sopka


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »