Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc na strašidelné planetě

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)

Co je to za strašidelnou planetu? Je to pochopitelně planeta Země za tmavé bouřlivé noci v roce 2013 ve Hverir, v geotermálně aktivní oblasti v sopečné krajině na severovýchodním Islandu. Polární záře na hvězdnaté obloze jsou vyvolané geomagnetickou bouří, zatímco proti trochu strašidelnému zelenavé záři tančí duchovité věže páry a plynu, které vyvěrají z fumarol. Dnes v noci mohou také nastat geomagnetické bouře, takže pozorovatelé ve vysokých šířkách, dávejte si pozor. I u vás mohou brzy začít tancovat nějaké duchovité útvary.

Štítky: Plynové průduchy, Polární záře, Iceland


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Měsíce

Fotografie celku krátce před výstupem z plného stínu. Pro vysoký kontrast složeno ze tří různě exponovaných snímků.

Další informace »