Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná hmota v simulovaném vesmíru

Uznání a copyright ilustrace: Tom Abel & Ralf Kaehler (KIPAC, SLAC), AMNH

Straší v našem vesmíru? Podle této mapy temné hmoty to tak může vypadat. Předpokládáným vysvětlením, proč galaxie rotují tak rychle, proč kupy galaxií obíhají tak rychle, proč gravitační čočky světlo ohýbají tak silně a proč je viditelná hmota rozprostřena tak jak je, ať už v místním vesmíru nebo v kosmickém záření mikrovlnného pozadí, je gravitace nepozorované temné hmoty. Na snímku z výstavy Temný vesmír z Haydenova planetária Amerického muzea historie přírody je vidět jedna možnost, jak může všudepřítomná temná hmota ovlivňovat náš vesmír. Na snímku z podrobné počítačové simulace jsou černou barvou přes celý vesmír vidět pavoučí síťě složitých vláken temné hmoty, zatímco oranžová barva ukazuje na poměrně vzácné chuchvalce nám dobře známé baryonové hmoty. Tyto simulace se s astronomickými pozorováními statisticky dobře shodují. Možná nás může děsit, že i když je temná hmota dosti podivná a neznámá forma hmoty, tak se už za podivný zdroj gravitace ve vesmíru nepovažuje. Té cti se nyní dostává temné energii, což je jednolitější zdroj odpudivé gravitace, který jak se zdá dominuje rozpínání celého vesmíru.

Nejen Halloween: Dnes je den temné hmoty.

Štítky: Vesmír, Temní hmota, Počítačová simulace


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »