Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 891 versus Abell 347

Uznání a copyright: Laszlo Bagi

Na tomto teleskopickém pohledu leží za paprsčitými hvězdami z Mléčné dráhy v popředí vzdálené galaxie pozadí. Scéna na obloze v severním souhvězdí Andromedy zabírá asi jeden stupeň a má střed na žlutavé hvězdě HD 14771. Vpravo nahoře je velká spirální galaxie NGC 891, která měří 100 tisíc světelných let a je vidět téměř přesně z boku. NGC 891 je asi 30 miliónů světelných let daleko a vypadá podobně jako naše vlastní Mléčná dráha se zploštělým, tenkým galaktickým diskem. Její disk a centrální výduť uprostřed protínají tmavá, neprůhledná prachová mračna. Vlevo dole jsou rozptýleni členové kupy galaxií Abell 347. Na ostrém snímku 240 miliónů světelných let vzdálené kupy Abell 347 jsou vidět její vlastní velké galaxie. Co do fyzické velikosti se podobají NGC 891, ale nacházejí se téměř 8 krát dále, takže galaxie z Abell 347 mají oproti NGC 891 zhruba osminovou zdánlivou velikost.

Štítky: Spirální galaxie, Abell 347, Ngc891, Kupa galaxií, Edge-on spiral


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny při západu

vyfoceno při západu slunce ,Canon EOS R5m2 , RF 100-500 500 mm , f/18 , 1/8000 s , ISO 800 ,

Další informace »