Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezihvězdný návštěvník A/2017 U1

Uznání: Alan Fitzsimmons (ARC, Queen's University Belfast), Isaac Newton Group

První známé těleso z mezihvězdného prostoru A/2017 U1 putuje vysokou rychlostí po extrémně hyperbolické dráze a kolem Slunce udělalo úzkou otočku. Světelný bod ve středu 5 minutové expozice zaznamenal dalekohled Williama Herschela na Kanárských ostrovech 28. října, když planetce podobný mezihvězdný návštěvník nejevil žádné známky kometární aktivity. Slabé hvězdy v pozadí se jeví protažené, protože velký 4,2 metrový dalekohled sledoval rychle se pohybující těleso A/2017 U1. Pohybující se objekt poprvé zpozoroval astronom Rob Weryk (IfA) v datech noční přehlídky oblohy Pan-STARRS 19. října. A/2017 nyní odlétá pryč, do Sluneční soustavy se už nikdy nevrátí a z planety Země se dá už spatřit jen velkými optickými dalekohledy. Mezihvězdný původ tohoto tělesa byl stanoven na základě jeho dráhy, ale není známo, jak dlouho se toto těleso mohlo pohybovat mezi hvězdami Mléčné dráhy. Jeho rychlost mezi hvězdami činí asi 26 kilometrů za sekundu. Pro srovnání, vyslanec lidstva, kosmická sonda Voyager 1 cestuje mezihvězdným prostorem rychlostí asi 17 kilometrů za sekundu.

Štítky: Kometa, Asteroid, Interstellar, Oběžná dráha


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »