Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Křížení obzorů

Uznání a copyright: Jean-Francois Graffand

Když budete procházet toto vertikální panoráma od obzoru k obzoru, tak na temné obloze nad horskou observatoří Pic du Midi přejdete i přes zenit. K výletu nad mořem mraků bylo třeba ke konci noci 31. října pořídit celkem 19 jednotlivých expozic a pak je spojit v merkatorově projekci, ve které jsou oba obzory rovné. Procházka začíná nahoře při pohledu na východ na kopuli s 1 m dalekohledem, která je vidět obráceně. Jelikož naše Mléčná dráha vychází zpoza kopule a pod úhlem směřuje ke vzdálenému obzoru, tak je snadné sledovat její rovinu. Vpravo od Mléčné dráhy je vidět pozoruhodně difúzní záře zvířetníkového světla podél roviny ekliptiky v naší Sluneční soustavě. Zvířetníkové světlo se poblíž zenitu kříží s Mléčnou dráhou s jejími hvězdokupami, mračny kosmického prachu a slabými mlhovinami. Zvířetníkové světlo se i s Mléčnou dráhou na západě noří do světélkování vzduchu. U západního obzoru dole mizí za dalšími kopulemi observatoře Pic du Midi a za vysokými telekomunikačními anténami.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Ecliptic plane, Pic du midi


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »