Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animovaná sezóna hurikánů

Uznání videa: M. R. Radcliff (USRA) et al., NASA's GSFC, SVS; Music: Elapsing Time by C. Telford & R. A. Navarro (ASCAP)

Kam směřují hurikány? NASA zkompilovala údaje z několika družic z letošní sezóny hurikánů do superpočítačové simulace, abychom těmto nebezpečným bouřím lépe porozuměli. Podívejte se na video, které od srpna 2017 do října 2017 v severní části západní polokoule Země sleduje kouř (bílá barva), mořskou sůl (modrá) a prach (hnědá). Aerosoly umožňují sledovat jinak někdy neviditelné větry. Uprostřed mnoha fascinující toků je napravo vidět i víření hurikánů přes Atlantický oceán. Některé z těchto hurikánů bičovaly ostrovy a pobřeží Severní Ameriky, než se v severním Atlantiku rozplynuly. Studium letošních vzorců počasí může podpořit přesnější předpovědi bouří už příští rok.

Štítky: Hurricanes, Aerosoly, Animation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »