Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let rakety SpaceX nad Kalifornií

Uznání a copyright: Craig Bobchin

Co se to dělo na obloze? Fotogenický start rakety SpaceX vytvořil v pátek nad částmi jižní Kalifornie a Arizony opravdovou podívanou. Impozantní start rakety z Vandenbergovy letecké základny nedaleko města Lompoc v Kalifornii v jistém okamžiku vypadal jako obrovská kosmická ryba a to proto, že všechno zezadu ozářilo zapadající Slunce. Raketa Falcon 9 musela odstartovat během miniaturního sekundového startovacího okna a na nízkou oběžnou dráhu Země úspěšně dopravila 10 družic Iridium NEXT, které jsou součástí dalšího rozvoje této globání komunikační sítě. Vpravo jsou vidět zplodiny z prvního stupně, zatímco vlevo jsou vidět zplodiny z druhého stupně. Celý start byl zachycen na několika dobrých videích. Snímek, na který se díváte, byl zachycen z Orange County v Kalifornii během 2,5 sekundy dlouhé expozice.

Galerie: Více snímků staru SpaceX.

Štítky: Falcon 9, SpaceX, Launch plumes


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »