Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let rakety SpaceX nad Kalifornií

Uznání a copyright: Craig Bobchin

Co se to dělo na obloze? Fotogenický start rakety SpaceX vytvořil v pátek nad částmi jižní Kalifornie a Arizony opravdovou podívanou. Impozantní start rakety z Vandenbergovy letecké základny nedaleko města Lompoc v Kalifornii v jistém okamžiku vypadal jako obrovská kosmická ryba a to proto, že všechno zezadu ozářilo zapadající Slunce. Raketa Falcon 9 musela odstartovat během miniaturního sekundového startovacího okna a na nízkou oběžnou dráhu Země úspěšně dopravila 10 družic Iridium NEXT, které jsou součástí dalšího rozvoje této globání komunikační sítě. Vpravo jsou vidět zplodiny z prvního stupně, zatímco vlevo jsou vidět zplodiny z druhého stupně. Celý start byl zachycen na několika dobrých videích. Snímek, na který se díváte, byl zachycen z Orange County v Kalifornii během 2,5 sekundy dlouhé expozice.

Galerie: Více snímků staru SpaceX.

Štítky: Falcon 9, SpaceX, Launch plumes


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »