Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid v Arktidě

Uznání a copyright: Yang Sutie

Arktidu náhle ozářilo něco velice jasného, co to bylo? Na začátku byla myšlenka pořídit sérii snímků polární záře, ze kterých by mohlo vzniknout časosběrné video. Noc se ale náhle změnila v den a astrofotograf si rychle uvědomil, že vidí něco ještě mnohem spektakulárnějšího. Před Velkým vozem se po obloze nepohybovalo nic menšího, než Geminida tak jasná, že se dala nazvat bolidem. Po několik sekund se meteor zjasňoval a zablesknul se. Kamera určená pro snímkování polární záře šťastnou náhodou dokázala celou dráhu zachytit. Snímek byl pořízen den po maximu meteorického roje Geminid a astrofotograf se nacházel u jezera Lovozero u Murmansku v Rusku, něco severně od polárního kruhu.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Arctic, Geminid meteor shower, Bolid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »