Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1232

Uznání: FORS, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Galaxie fascinují nejen díky tomu, co vidět je, ale také díky tomu, co vidět není. Spirální galaxie NGC 1232, která je do podrobností zachycena jedním z Velmi velkých dalekohledů Evropské jižní observatoře, je dobrým příkladem. Tomu viditelnému dominují milióny jasných hvězd a tmavý prach, které jsou zachyceny v gravitačním víru spirálních ramen zavinutých kolem středu. Podél spirálních ramen jsou vidět rozeseté otevřené hvězdokupy plné jasných modrých hvězd a mezi nimijsou vidět temné pásy hustého mezihvězdného prachu. Méně viditelné, ale detekovatelné, jsou miliardy slabých normálních hvězd a rozsáhlé oblasti mezihvězdného plynu, které dohromady tvoří takovou obrovskou hmotu, že dominují dynamice vnitřní galaxie. Přední teorie ukazují na to, že dokonce ještě větší množství hmoty vidět není a je ve formě, která je doposud neznámá. Všudepřítomná temná hmota je postulována zčásti proto, že vysvětluje pohyby viditelné hmoty vnějších oblastí galaxií.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: NGC 1232, Spirální galaxie, Temní hmota


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »