Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání: CFHT, Coelum, MegaCam, J.-C. Cuillandre (CFHT) & G. A. Anselmi (Coelum)

Jedna z nejlépe rozpoznatelných mlhovina na obloze, Koňská hlava v Orionu, je součástí velkého tmavého oblaku plynu. Je též známá jako Barnard 33 a její neobvyklý tvar byl poprvé objeven na fotografických deskách koncem 19. století. Červená záře pochází především z vodíku za mlhovinou, který ionizuje blízká jasná hvězda Sigma Orionis. Tmavost Koňské hlavy většinou způsobuje hustý prach, i když dolní část krku Koňské hlavy vrhá doleva stín. Proudy plynu, které mlhovinu opouštějí, směřuje silné magnetické pole. Jasné skvrny v základně Koňské hlavy jsou mladé hvězdy v procesu svého vzniku. Světlu to k nám z Koňské hlavy trvá asi 1500 let. Snímek, na který se díváte, pořídil 3,6 m velký Kanadsko-Francouzsko-Havajský dalekohled na Havaji v USA.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: IC 434, Horsehead nebula, Prach


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »