Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava v Orionu

Uznání a copyright: Adam Block (Caelum Observatory) Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Jedna z nejsnáze rozpoznatelných mlhovin na obloze Koňská hlava v Orionu je součástí většího temného molekulárního mračna. Je též známa pod jménem Barnard 33 a její neobvyklý tvar byl poprvé objeven na fotografických deskách koncem 19. století. Červená záře pochází z vodíku především za mlhovinou, který ionizuje blízká jasná hvězda Sigma Orionis. Jasnou hvězdu dole vlevo obklopuje modrá reflekční mlhovina zvaná NGC 2023. Temnou Koňskou hlavu způsobuje především hustý prach, ačkoliv dolní část krku Koňské hlavy vrhá stín vlevo. Proudy plynu, které opouštějí mlhovinu, vede silné magnetické pole. Jasné skvrny v základně Koňské hlavy jsou vznikající mladé hvězdy. Světlu to k nám z Koňské hlavy trvá 1500 let. Snímek nahoře zachytil tento měsíc 0.6m dalekohled v Mt. Lemmon SkyCenter v Arizoně v USA.

Štítky: Orion, Koňská hlava, Barnard 33


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »