Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklace Cassiopeia A

Uznání: NASA, CXC, SAO

Hmotné hvězdy v naší Mléčné dráze si žijí skvělé životy. Nejprve se zhroutí z ohromných kosmických mračen, zapálí své termnojaderné kotle a ve svých jádrech vytvářejí těžší prvky. Po několika miliónech let výbuchem vrhnou zpátky do mezihvězdného prostrou obohacený materiál a vývoj hvězd začíná zase znovu. Příkladem této závěrečné fáze života hvězdy je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, která tento zbytek supernovy vytvořila, bylo na pozemské obloze poprvé vidět asi před 350 lety, ovšem světlu samotnému to k nám trvalo asi 11 000 let. Tento snímek z rentgenové observatoře Chandra ve falešných barvách ukazuje stále horké filamenty a uzlíky ve zbytku Cassiopeia A. Vysokoenergetická emise jednotlivých prvků je barevně kódována, takže křemík je červený, síra žlutá, vápník zelený a železo fialové a astronomům tak pomáhá zkoumat recyklaci materiálu hvězd v naší Galaxii. Stále se ještě rozpínající vlna výbuchu je vidět jako vnější modrý prstenec. Ostrý rentgenový snímek zabírá v odhadované vzdálenosti zdroje Cassiopeia A asi 30 světelných let. Ta jasná skvrnka ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený zbytek hmotného stelárního jádra.

Štítky: Cas A, Zbytek supernovy, Stellar life cycle, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »