Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 474: Obálky a hvězdné proudy

Uznání: CFHT, Coelum, MegaCam, J.-C. Cuillandre (CFHT) & G. A. Anselmi (Coelum)

Co se děje s galaxií NGC 474? Četné vrstvy emise vypadají zvlášť a nečekaně složité, přestože je tato eliptická galaxie na méně hloubkových snímcích poměrně bezvýrazná. Příčina těch obálek není v současnosti známá, ale možná to jsou slapové ohony, které souvisejí s troskami po pohlcení mnoha menších galaxií během poslední miliardy let. Obálky by mohly být také něco jako vlny na rybníku, kdy právě probíhající srážka se spirální galaxií těsně nad NGC 474 vyvolává hustotní vlny, které se pak tímto galaktickým obrem šíří. Ať už je příčina jakákoliv, tak snímek, na který se díváte, potvrzuje rostoucí shodu na tom, že přinejmenším některé eliptické galaxie vznikly v nedávné minulosti a že vnější hala většiny velkých galaxií nejsou ve skutečnosti hladká, ale mají složitější strukturu vyvolanou častými interakcemi s menšími okolními galaxiemi, nebo jejich pohlcováním. Jedním příkladem takovéto nečekané komplexity je halo naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. NGC 474 měří asi 250 000 světelných let a nachází se asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb (Pisces).

Štítky: NGC 474, Elliptical galaxy, Shells


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »