Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7635: Mlhovina Bublina se rozpíná

Uznání: Göran Nilsson & The Liverpool Telescope

Je to bublina versus mračno. Na Bublinovou mlhovinu NGC 7635 tlačí hvězdný vítr hmotné hvězdy BD+602522, to je ta modrá hvězda uvnitř mlhoviny, která je vidět vpravo. Vedle dál vpravo je obří molekulární mračno, které je červené. V tomto místě vesmíru se zajímavým způsobem potkává neodolatelná síla s nehnutelným objektem. Mračno se dokáže vyrovnat s rozpínáním bubliny plynu, ale dostává dávku žhavého záření z centrální hvězdy bubliny. Záření ohřívá husté oblasti molekulárního mračna a ty začínají zářit. Bublinová mlhovina, která je vidět na tomto snímku, měří asi 10 světelných let a je součástí mnohem většího komplexu hvězd a jejich obálek. Bublinovou mlhovinu je možné spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí královny Etiopie (Cassiopeia).

Štítky: Bubble nebula, NGC 7635, Molekulární mračno


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Fotografováno na mořském pobřeží ve městě Santa Maria na ostrově Sal na Kapverdách před 19. hodinou místního času. Nízko u obzoru bylo silné kouřmo, po obloze neustále přecházela potrhaná nízká oblačnost a vál silný vítr směrem k moři. Měřítko snímku je 10.5" na pixel.

Další informace »