Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a trojitě ultrafialové Slunce

Uznání: NASA/SDO & the AIA, EVE, and HMI teams; Digital Composition: Peter L. Dove

V roce 2012 nastal neobvyklý případ zatmění Slunce. Slunce obvykle zakrývá pozemský Měsíc. Toho roku nastal jiný případ, došlo na planetu Venuši. Podobně jako u zatmění Slunce Měsícem, tak i fáze Venuše se postupně stává stále tenším srpkem, jak se Venuše stále více blíží ke spojnici se Sluncem. Seřazení se nakonec stane úplné a fáze Venuše klesne na nulu. Naši mateřskou hvězdu překročila tmavá skvrna Venuše. Situace by se dala technicky popsat jako prstencové zatmění Venuší s výjmečně velkým ohnivým prstencem. Slunce je zde na snímku při zatmění ve třech ultrafialových barvách z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory) a ta tmavá oblast vpravo odpovídá koronální díře. Jak Venuše pokračovala na své dráze, tak se o hodiny později zase objevila fáze tenoučkého srpku. Příští přechod Venuše přes Slunce nastane v roce 2117.

Štítky: Venuše, Slunce, Ultrafialový


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »