Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a trojitě ultrafialové Slunce

Uznání: NASA/SDO & the AIA, EVE, and HMI teams; Digital Composition: Peter L. Dove

V roce 2012 nastal neobvyklý případ zatmění Slunce. Slunce obvykle zakrývá pozemský Měsíc. Toho roku nastal jiný případ, došlo na planetu Venuši. Podobně jako u zatmění Slunce Měsícem, tak i fáze Venuše se postupně stává stále tenším srpkem, jak se Venuše stále více blíží ke spojnici se Sluncem. Seřazení se nakonec stane úplné a fáze Venuše klesne na nulu. Naši mateřskou hvězdu překročila tmavá skvrna Venuše. Situace by se dala technicky popsat jako prstencové zatmění Venuší s výjmečně velkým ohnivým prstencem. Slunce je zde na snímku při zatmění ve třech ultrafialových barvách z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory) a ta tmavá oblast vpravo odpovídá koronální díře. Jak Venuše pokračovala na své dráze, tak se o hodiny později zase objevila fáze tenoučkého srpku. Příští přechod Venuše přes Slunce nastane v roce 2117.

Štítky: Venuše, Slunce, Ultrafialový


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »