Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a trojitě ultrafialové Slunce

Uznání: NASA/SDO & the AIA, EVE, and HMI teams; Digital Composition: Peter L. Dove

V roce 2012 nastal neobvyklý případ zatmění Slunce. Slunce obvykle zakrývá pozemský Měsíc. Toho roku nastal jiný případ, došlo na planetu Venuši. Podobně jako u zatmění Slunce Měsícem, tak i fáze Venuše se postupně stává stále tenším srpkem, jak se Venuše stále více blíží ke spojnici se Sluncem. Seřazení se nakonec stane úplné a fáze Venuše klesne na nulu. Naši mateřskou hvězdu překročila tmavá skvrna Venuše. Situace by se dala technicky popsat jako prstencové zatmění Venuší s výjmečně velkým ohnivým prstencem. Slunce je zde na snímku při zatmění ve třech ultrafialových barvách z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory) a ta tmavá oblast vpravo odpovídá koronální díře. Jak Venuše pokračovala na své dráze, tak se o hodiny později zase objevila fáze tenoučkého srpku. Příští přechod Venuše přes Slunce nastane v roce 2117.

Štítky: Venuše, Slunce, Ultrafialový


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »