Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Země a Jesličky

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Tmavý umbrální stín Země má tvar kužele, který se prostírá do vesmíru. Při úplném zatmění Měsíce je možné jeho kruhový průřez ve vzdálenosti Měsíce snadněji spatřit. Kompozitní obrázek ze snímků teleobjektivem z noční strany Země 31. ledna ukazuje, že zemský stín má červený nádech. Rozsah stínu u lunární orbity ilustrují tři postupné snímky při začátku, uprostřed a na konci fáze úplného zatmění, které trvalo 76 minut. Během tmavší úplné fáze zatmění se vpravo nahoře dala snadněji pozorovat hvězdokupa M44, jedna z nejbližších velkých hvězdokup. Hvězdokupa M44 nebo též Jesličky (latinsky Praesepe), se nachází asi 600 světelných let daleko.

Štítky: Tle, Lunar, Zatmění, Přízemí


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »