Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Země a Jesličky

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Tmavý umbrální stín Země má tvar kužele, který se prostírá do vesmíru. Při úplném zatmění Měsíce je možné jeho kruhový průřez ve vzdálenosti Měsíce snadněji spatřit. Kompozitní obrázek ze snímků teleobjektivem z noční strany Země 31. ledna ukazuje, že zemský stín má červený nádech. Rozsah stínu u lunární orbity ilustrují tři postupné snímky při začátku, uprostřed a na konci fáze úplného zatmění, které trvalo 76 minut. Během tmavší úplné fáze zatmění se vpravo nahoře dala snadněji pozorovat hvězdokupa M44, jedna z nejbližších velkých hvězdokup. Hvězdokupa M44 nebo též Jesličky (latinsky Praesepe), se nachází asi 600 světelných let daleko.

Štítky: Tle, Lunar, Zatmění, Přízemí


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »