Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Země a Jesličky

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Tmavý umbrální stín Země má tvar kužele, který se prostírá do vesmíru. Při úplném zatmění Měsíce je možné jeho kruhový průřez ve vzdálenosti Měsíce snadněji spatřit. Kompozitní obrázek ze snímků teleobjektivem z noční strany Země 31. ledna ukazuje, že zemský stín má červený nádech. Rozsah stínu u lunární orbity ilustrují tři postupné snímky při začátku, uprostřed a na konci fáze úplného zatmění, které trvalo 76 minut. Během tmavší úplné fáze zatmění se vpravo nahoře dala snadněji pozorovat hvězdokupa M44, jedna z nejbližších velkých hvězdokup. Hvězdokupa M44 nebo též Jesličky (latinsky Praesepe), se nachází asi 600 světelných let daleko.

Štítky: Tle, Lunar, Zatmění, Přízemí


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »